یخچال

راهنمای نصب یخچال ساید بای ساید دوو

نصب یخچال ساید بای ساید دوو

اگر به‌تازگی اقدام به خرید یخچال ساید بای ساید دوو کرده‌اید، یا قصد خرید آن را دارید، بهتر است با نحوۀ نصب و استفاده از آن آشنا شوید. این‌کار به شما کمک می‌کند تا از بروز مشکل یا آسیب به دستگاه خود جلوگیری کنید.

در این مطلب، ضمن ارائه راهنمای نصب یخچال ساید بای ساید دوو، نکات مهم برای استفاده از این دستگاه را نیز برای شما شرح خواهیم داد؛ با ما همراه باشید.

 

مراحل نصب یخچال ساید بای ساید دوو

برای اینکه بتوانید یخچال ساید بای ساید دوو را به‌درستی نصب کنید، باید مراحل زیر را به‌ترتیب، پیش ببرید:

 

قدم اول:  انتخاب محل و آمادهسازی یخچال برای نصب

در قدم اول، شما باید مکان مناسبی را برای نصب یخچال انتخاب کنید. از آنجا که ابعاد یخچال ساید بای ساید نسبت به دیگر یخچال‌ها بزرگتر است، قبل از خرید، ابعاد دستگاه موردنظرتان را اندازه بگیرید و با فضای آشپزخانه تطبیق دهید. در هنگام اندازه‌گیری دقت داشته‌باشید که یخچال ساید بای ساید باید حداقل 10 سانتی‌متر از دیوار و 5 سانتی‌متر از اطراف خود فاصله داشته‌باشد. این‌کار، علاوه بر کاهش مصرف برق، به گردش بهتر هوا در اطراف یخچال نیز کمک می‌کند.

یخچال شما نباید در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار بگیرد؛ همچنین باید فاصلۀ مناسبی نیز با منابع گرمازا مانند اجاق گاز، شوفاژ یا بخاری داشته باشد. یخچال را روی یک سطح کاملا صاف و تراز قرار دهید و دقت کنید که جلوی دستگاه نیز فضای کافی برای بازکردن در یا جلوکشیدن یخچال در هنگام تعمیرات، وجود داشته باشد.

قرار دادن یخچال ساید بای ساید دوو در محل مناسب

قدم دوم: قراردادن یخچال ساید دوو در محل

در هنگام جابه‌جایی یخچال دقت کنید که پایه‌های جلو، رو به بالا قرار داشته باشند تا آسیبی به کف اتاق وارد نشود. درصورتی‌که یخچال شما از درِ خانه وارد نمی‌شود، می‌توانید در‌های آن را جدا کنید:

 • جدا کردن درِ فریزر برای جابجایی بهتر

برای این‌کار، پس از بازکردن کاور پایینی جلوی دستگاه، قسمت چپ کوپلینگ را بیرون بکشید و سپس لوله آن را خارج کنید. در مرحله بعد، نوبت به بازکردن کاور لولۀ بالایی می‌رسد؛ این‌کار را می‌توانید به کمک یک پیچ گوشتی انجام دهید. پس از بازکردن این کاور، پیچ لولا را خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید و سیم آن را جدا کنید. هنگام جداکردن در، دقت داشته باشید که صدمه‌ای به لولۀ آب وارد نشود.

 • جدا کردن درِ یخچال برای راحت جابجا کردن

برای جداکردن سیم، لولای بالای در را با کمک یک پیچ گوشتی باز کنید و پیچ آن را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. قسمت جلویی لولا را به سمت بالا بکشید تا بتوانید لولا را از آن جداکنید. سپس در را به سمت بالا بکشید تا جدا شود.

پس از آنکه یخچال خود را جابه‌جا کردید و در مکان موردنظر قرار دادید، باید درِ یخچال و فریزر را ببندید. برای بستن درِ فریزر، ابتدا لولۀ آب را از سوراخ موجود در پایین لولا عبور دهید و سپس در را داخل پین آن فرو کنید. پس از انجام این‌کار، در را به آرامی ببندید تا پین لولای بالا نیز داخل سوراخ قرار بگیرد؛ سپس پیچ‌هایی را که پیش از این جدا کرده بودید، به درخت سیم ببندید و کاور را روی آن قرار دهید. در نهایت، لولا را به کوپلینگ وصل کنید.

برای بستن درِ یخچال، سوراخ پایینی در را داخل پین یخچال قرار دهید و در را به آرامی ببندید تا پین لولای بالا نیز در جای خود قرار گیرد؛ سپس لولا را به کمک پیچ محکم کنید و سیم‌ها را ببندید. در پایان نیز کاور را در محل خود قرار دهید.

تراز کردن یخچال ساید بای ساید دوو

قدم سوم: ترازکردن ساید بای ساید دوو

برای اینکه یخچال ساید بای ساید شما عملکرد مناسبی داشته باشد، علاوه بر صاف‌بودن سطح زیر یخچال، خود دستگاه نیز باید تراز شود. هنگام ترازکردن دستگاه، توجه داشته باشید که یخچال و فریزر باید شیب کمی به سمت عقب داشته باشد. مقدار این شیب باید به‌‌گونه‌ای باشد که در صورت بازماندن درِ یخچال یا فریزر، به‌صورت خودکار بسته شود.

اگر درِ فریزر پایین‌تر از یخچال است، یک پیچ‌گوشتی دوپهلو را در شیار چرخ سمت چپ فرو کنید و در جهت عقربه‌های ساعت بپرخانید تا دستگاه تراز شود. اگر درِ یخچال پایین‌تر از درِ فریزر باشد، این‌کار را با قراردادن پیچ گوشتی در سمت راست انجام دهید. طبق آنچه در دفترچه راهنمای یخچال ساید بای ساید دوو مطرح شده، بهتر است درِ یخچال 1 تا 2 میلیمتر بالاتر باشد.

نصب لوله آب سردکن یخچال ساید بای ساید دوو

قدم چهارم: نصب لولۀ آب‌سردکن یخچال ساید بای ساید دوو

اگر یخچال شما دارای آب‌سردکن است، می‌توانید لولۀ آب آن را به شیر وصل کنید تا همواره به آب خنک دسترسی داشته باشید. در صورت انجام این‌کار، دقت کنید که فشار آب شیر باید 2.0~12.5 کيلوگرم نيرو بر سانتي‌متر مربع باشد. برای آزمایش این موضوع، می‌توانید از یک فنجان با ظرفیت 180 سی‌سی استفاده کنید؛ این فنجان باید در مدت 10 ثانیه پر شود. اگر فشار آب کمتر از حد موردنظر است، باید از یک پمپ آب اضافی استفاده کنید.

برای نصب لوله آب‌سردکن، ابتدا رابط را به شیر آب وصل کنید. هنگام نصب فیلتر، قبل از هر چیزی، فاصلۀ مناسبی بین فیلتر و ورودی آب درنظر بگیرید. فراموش نکنید که فیلتر آب باید به‌صورت عمودی وصل شود. پس از نصب فیلتر، شیر آب را باز کنید و تا زمانی که آب شفاف و تمیز از لوله خارج نشده است، آن را نبندید.

برای ثابت‌ماندن فیلتر، می‌توانید آن را به کمک یک نگهدارنده، به محلی ببندید. هنگام اتصال لولۀ آب به یخچال، درپوش پشتی آن را باز کنید و حلقۀ اتصالی را به لوله ببندید؛ سپس لوله را به محل WATER VALVE متصل کنید و مهره را محکم ببندید. در این مرحله، باید مطمئن شوید که این لوله دچار پیچ و خم یا نشتی نشده باشد.

در مرحله بعد، حتما درپوش پشت یخچال را ببندید و دقت کنید که لوله، در شیار موجود روی کاور موتور و بدنۀ یخچال قرار بگیرد تا آسیبی به آن وارد نشود. درنهایت، لولۀ آب را با کمک یک بست، به دیوار ببندید.

تمیز کردن یخچال و فریزر یخچال ساید بای ساید دوو

قدم پنجم: تمیزکردن یخچال و فریزر یخچال ساید بای ساید Daewoo

پیش از آنکه یخچال و فریزر خود را به برق بزنید، بهتر است آن را تمیز کنید تا آلودگی‌های ناشی از جابه‌جایی دستگاه و… از بین بروند. برای این‌کار، از یک دستمال نرم کمک بگیرید. ابتدا دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک‌چهارم لیوان آب داغ و مقداری سرکه ترکیب کنید؛ سپس دستمال آغشته به این مواد را روی یخچال و داخل آن بکشید تا تمامی سطوح آن ضدعفونی شوند.

 

قدم ششم: اتصال به برق و راهاندازی یخچال ساید دوو

پس از انجام تمامی مراحل گفته‌شده، وقت آن است که یخچال خود را به برق بزنید. اگر به‌تازگی یخچال را جابه‌جا کرده‌اید، بهتر است بلافاصله آن را به برق وصل نکنید و حداقل 5 ساعت در محل جدید به دستگاه استراحت دهید.

برای اتصال دستگاه به برق، حتما از یک محافظ مناسب استفاده کنید تا یخچال شما در اثر نوسانات برق، آسیب نبیند. اگر پس از اتصال به برق، متوجه صدا یا بوی نامطبوع شدید، بلافاصله دوشاخه را از برق بکشید و با مرکز خدمات مشتریان دوو تماس بگیرید؛ البته توجه داشته باشید که پس از اتصال یخچال به برق برای اولین بار، بوی پلاستیک طبیعی است و پس از مدتی از بین می‌رود.

بعد از اتصال دستگاه به برق، سیستم آب ورودی آن را روشن کنید. بهتر است دکمۀ WATERرا به‌مدت ۲ تا ۳ دقيقه فشار دهيد تا هواي موجود در لوله‌ها و مخازن خارج شود و مخزن‌های دستگاه پر از آب شوند. دقت کنید که پس از نصب دستگاه، نباید آن را تکان دهید.

پس از آنکه برای اولین بار یخچال خود را روشن کردید، بهتر است 2 تا 3 ساعت صبر کنید تا دمای داخل یخچال به اندازۀ مطلوب برسد و سپس مواد غذایی را داخل آن قرار دهید.

تنظیم دمای یخچال ساید بای ساید دوو

نحوۀ تنظیم دما در یخچال ساید بای ساید دوو

زمانی‌که برای اولین بار یخچال خود را به برق وصل می‌کنید، دمای آن در حالت متوسط یا Middle قرار می‌گیرد. برای تنظیم آن در حالت دلخواه، باید به روش زیر عمل کنید:

برای بخش فریزر، با فشردن دکمۀ FREEZER.SET دمای آن تنظیم خواهد شد. اگر می‌خواهید دمای فریزر سریع‌تر افزایش یابد، می‌توانید از دکمۀ SUPER FREEZER استفاده کنید. در این حالت، دمای فریزر به‌سرعت تنظیم می‌شود؛ برای غیرفعال‌کردن این حالت نیز باید مجدداً این دکمه را فشار دهید.

برای تنظیم دمای بخش یخچال، باید دکمۀ REFRIGERATOR SET را انتخاب کنید. در این حالت نیز می‌توانید با انتخاب SUPER REFRIGERATOR دما را با سرعت بیشتری به حد مطلوب برسانید.

دقت داشته باشید که تعداد دفعالت بازکردن درِ یخچال یا فریزر، بر دمای داخلی آن می‌گذارد.

 

 

نکات ایمنی برای استفاده از یخچال ساید بای ساید دوو

برای اینکه در هنگام نصب یا استفاده از یخچال ساید بای ساید دوو، احتمال آتش‌سوزی، برق‌گرفتگی یا آسیب رسیدن به دستگاه و افراد را کاهش دهید، بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

 • همواره یک پریز برق را به‌صورت اختصاصی، برای یخچال در نظر بگیرید و دستگاه‌های دیگر را به آن وصل نکنید.
 • سیم برق یخچال را به‌گونه‌ای وصل کنید که به بدنه دستگاه فشرده نشود.
 • در هنگام نصب دقت کنید که لوله یا سیم برق زیر یخچال نمانند.
 • هرگز طول سیم برق یخچال را افزایش یا کاهش ندهید.
 • هنگامی که قصد ازبرق‌کشیدن یخچال را دارید، این‌کار را با گرفتن دوشاخه انجام دهید.
 • بهتر است هر چند وقت یک‌بار، سیم یخچال را از گرد و غبار پاک کنید. دقت داشته باشید که هرگز با دستمال مرطوب یا دست خیس، سیم را تمیز نکنید.
 • همواره از دوشاخه مجهز به اتصال به زمین استفاده کنید.
 • درصورتی‌که هنگام تحویل یا نصب یخچال ساید بای ساید دوو متوجه نشت گاز خنک‌کننده شدید، آن را به برق وصل نکنید.
 • ظروف و وسایل سنگین را روی یخچال قرار ندهید.
 • بهتر است اسپری‌ها، مواد قابل‌اشتعال یا لوازم آرایشی را در یخچال نگهداری نکنید.
 • مواد غذایی را در عقب یخچال و مقابل هواکش‌ها قرار ندهید تا مانع گردش هوا نشوند.

 

نگهداری مواد غذایی در یخچال ساید بای ساید دوو

نکاتی برای نگهداری مواد غذایی در یخچال ساید بای ساید دوو

برای اینکه یخچال شما عمر طولانی‌تر و عملکرد بهتری داشته باشد، نکات زیر را رعایت کنید:

 • پیش از قراردادن مواد غذایی گرم در یخچال، اجازه دهید در هوای محیط خنک شوند تا انرژی کمتری برای سردکردن آن‌ها مصرف شود.
 • بهتر است مواد غذایی داخل یخچال را با فاصله از یکدیگر قرار دهید تا دستگاه به‌درستی کار کند.
 • تاحدممکن، مواد غذایی را پیش از قراردادن در یخچال بشویید تا آلودگی‌های مختلف وارد آن نشوند.
 • غذاهای آبکی را در طبقات پایین‌تر قرار دهید تا یخ نزنند.
 • غذاها را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنید و سپس در یخچال یا فریزر قرار دهید.
 • مواد غذایی را در محفظۀ مربوط به خود قرار دهید تا با دمای مناسب نگهداری شوند.
 • هرگز از مواد شویندۀ خورنده مانند بنزن، تینر و… برای تمیزکردن یخچال استفاده نکنید.
 • اگر برای مدت طولانی به سفر می‌روید، بهتر است مواد غذایی را از یخچال خارج کنید و یخچال را از برق بکشید.

راه‌اندازی یخ‌ساز یخچال ساید باید ساید دوو

 

راهاندازی یخساز در یخچال ساید بای ساید دوو

بسیاری از انواع یخچال‌های ساید بای ساید دوو، دارای آب‌سردکن و یخ‌ساز هستند و هر بار، حدود 10 مکعب یخ، توسط یخ‌ساز آن‌ها ساخته می‌شود.

معمولاً یخ‌سازها، دو حالت CUBED ICE و CRUSHED ICE دارند که برای استفاده از هریک از این حالت‌ها، باید دکمه مربوطه را چندبار فشار دهید تا حالت موردنظر شما نمایش داده شود. برای جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع در یخ‌ساز، بهتر است هر چند وقت یک‌بار، این قسمت را تمیز کنید.

به‌خاطر داشته باشید که اگر قطعی برق شما طولانی‌مدت است، بهتر است یخ‌ساز و محفظۀ آن را خارج کنید. چنانچه بعد از مدتی، رنگ یخ‌ها دچار تغییر شد، بهتر است با نمایندگی دوو تماس بگیرید و مشکل را اطلاع دهید.

تعویض فیلتر یخچال ساید بای ساید دوو

تعویض فیلتر در یخچال ساید بای ساید دوو

تعویض به‌موقع فیلتر یخچال ساید بای ساید، یکی از نکات بسیار مهمی است که طول عمر دستگاه را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. برای این‌کار، ابتدا باید فیلتر یخچال را پیدا کنید؛ این فیلتر، در بسیاری از مدل‌ها، در پایین آن قرار دارد یا ممکن است در پشت دستگاه باشد. پس از پیداکردن شاسی، آن را فشار دهید تا فیلتر آزاد شود.

درصورتی‌که فیلتر یخچال شما از نوع کلاهکی است، آن را به‌صورت ساعت‌گرد بچرخانید تا جدا شود. در مرحلۀ آخر، باید فیلتر خود را ریست کنید؛ برای این‌کار دکمۀ lock و سپس دکمۀ filter sleep را به‌مدت 3 ثانیه نگه دارید. در برخی از مواقع، یخچال دارای یک دکمۀ filter rest است که  با نگه‌داشتن آن به‌مدت 3 ثانیه، می‌توانید فیلتر خود را ریست کنید.

 

کلام آخر

در این مطلب، نکات مربوط به نصب یخچال ساید بای ساید دوو را برای شما شرح دادیم. اگر به‌تازگی این یخچال را خریداری کرده‌اید، می‌توانید با رعایت نکات گفته‌شده در این مطلب، دستگاه خود را به‌درستی نصب کنید. دقت داشته باشید که نصب یخچال، یک مرحلۀ بسیار مهم است و درصورتی‌که به‌دقت انجام نشود، مشکلات زیادی را برای دستگاه شما ایجاد خواهد کرد.

چنانچه پرسشی در زمینۀ نصب یا خرید یخچال ساید بای ساید دوو دارید، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی با ما در تماس باشید تا مشاوران فروش شوکت کالا، در سریع‌ترین زمان ممکن به پرسش‌های شما پاسخ دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *