ماشین لباسشویی

راهنمای خرید ماشین لباسشویی

راهنمای خرید ماشین لباسشویی

دقیقا کدام برند و مدل ماشین لباسشویی را انتخاب کنیم؟ اگر برای خرید ماشین لباسشویی سری به بازار زده باشید، حتما با تعدد مدل ها و برندهای مختلفی روبرو شده اید که نمی دانید کدام یک از آنها مناسب شما است. در این مقاله قصد داریم به صورت کامل به راهنمای خرید ماشین لباسشویی بپردازیم تا در این بازار پر رقابت، بهترین انتخاب را داشته باشید. پس اگر هنوز در انتخاب خود شک دارید با شوکت کالا همراه باشید!

 

راهنمای جامع خرید ماشین لباسشویی

برای خرید یک ماشین لباسشویی جدید باید قبل از رفتن به بازار نیازهای خود را مشخص کنید و طبق امکانات و ویژگی های انواع مدل های لباسشویی موجود در بازار، بهترین مورد را انتخاب نمایید. به همین منظور در ادامه به مهم ترین ویژگی های ماشین لباس شویی قبل از خرید اشاره شده است:

انتخاب انواع ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی ها معمولا به دو دسته اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تقسیم می شوند. ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک نیز به 2 دسته درب از جلو و درب از بالا تقسیم می شود که در ادامه به ویژگی های هر یک از آنها به صورت کامل پرداخته شده است:

ماشین لباسشویی نیمه اتوماتیک یا اتوماتیک

از جمله ویژگی های ماشین لباسشویی نیمه اتوماتیک عبارتند از:

 • کار دستی بیشتر
 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • فضای بیشتری نیاز دارد
 • بدون هیچگونه سیستم و ویژگی پیشرفته
 • ارزان قیمت تر
 • بدون نیاز به اتصال به آب
 • افزودن لباس در طول چرخه شستشو

 

از جمله ویژگی های ماشین لباسشویی اتوماتیک عبارتند از:

 • بدون هیچگونه دخالت انسانی، باعث صرفه جویی در وقت
 • مصرف انرژی بیشتر نسبت به ماشین لباسشویی نیمه اتوماتیک
 • فضای کمتری نیاز دارد
 • شستشو ، تخلیه و شستشوی خودکار را انجام می دهد
 • برنامه های شستشوی متعدد

 

در ماشین لباسشویی نیمه اتوماتیک، شخصا باید آب را به دستگاه اضافه کنید و در کل بیشتر موارد به جز تایمر و سرعت انتخابگر شستشو، دستی هستند. اما در ماشین لباسشویی اتوماتیک، دستگاه به طور خودکار جریان آب، شستشو و تخلیه را کنترل می کند و همچنین ویژگی های بیشتری هم دارد. در صورتی که از ناراحتی کمر، دست یا پا رنج می برید؛ پیشنهاد می کنیم که از ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک استفاده کنید.

مقایسه ماشین لباسشویی اتوماتیک و ماشین لباسشویی نیمه اتوماتیک

ماشین لباسشویی درب از جلو

از جمله ویژگی های ماشین لباسشویی درب از جلو عبارتند از:

 • شستشو بهتر لباس ها
 • کاهش مصرف انرژی
 • خشک کردن سریع تر لباس ها
 • سر و صدای کمتر
 • نداشتن هم زن

 

یکی از مهم ترین موارد در راهنمای خرید ماشین لباسشویی، انتخاب درست نوع دستگاه است! ماشین لباسشویی درب از جلو میزان مصرف انرژی پایین تری دارد، به این معنی که این نوع از دستگاه تا حدود 80% آب و 40% انرژی کمتری نسبت به انواع ماشین لباسشویی های درب از بالا مصرف می کند. از طرفی به دلیل نداشتن هم زن نیز امکان شستشوی لباس های بیشتری را خواهید داشت. دسترسی آسان تر به لباس های شسته نیز یکی دیگر مزایای ماشین لباسشویی درب از جلو است. علاوه بر این این نوع از ماشین لباسشویی میزان رطوبت لباس های شسته را تا مقدار زیادی از بین می برد و در نتیجه، زمان خشک شدن لباس ها به طور قابل توجهی کوتاه تر خواهد شد.

 

ماشین لباسشویی درب از بالا

از جمله ویژگی های ماشین لباسشویی درب از بالا عبارتند از:

 • قیمت پایین تر
 • بدون نیاز به خم شدن برای قرار دادن لباس ها

این نوع از ماشین لباسشویی برنامه های شستشوی کمتری را ارائه می دهند و در مقایسه با ماشین لباسشویی های درب از جلو ارزان قیمت تر هستند. برخی از انواع این مدل از ماشین لباسشویی ها (HE) فاقد هم زن هستند و بازدهی بیشتری دارند. لباسشویی های درب از بالا به دلیل عدم نیاز به خم شدن برای قرار دادن لباس ها برای افراد مسن مناسب تر است.

ویژگی های مهم در هنگام خرید لباسشویی

در هنگام خرید لباسشویی باید به معیارها و عوامل متفاوتی توجه داشته باشید که از جمله آنها عبارتند از:

ظرفیت ماشین لباسشویی

آیا خانواده بزرگی دارید؟ قصد دارید که حجم زیادی از لباس، روتختی، ملحفه و حوله را به یکباره بشویید؟ در صورتی که به هر یک از این سوالات پاسخ بله داده باشید؛ پیشنهاد می کنیم که از یک دستگاه با ظرفیت بیشتر استفاده کنید. حتما می پرسید حد نرمال انتخاب ظرفیت چقدر است؟ باید بگوییم که ماشین لباس شویی برای خانواده های کم جمعیت یا افرادی که به صورت روزانه لباس های خود را می شویند 5 کیلوگرم است؛ اما اگر خانواده ای 4 نفره هستید یا تعداد دفعات شستشوی کمی در طول هفته دارید بهتر است ماشین لباس شویی با ظرفیت 7 کیلوگرم را انتخاب کنید. در صورتی که خانواده ای پرجمعیت تر دارید، می توانید ظرفیت 8 تا 10 کیلوگرم یا حتی بیشتر را انتخاب کنید.

بیشتر بدانید: راهنمای جامع خرید یخچال

مخزن داخل لباسشویی

جنس به کار رفته در محفظه ماشین لباسشویی یکی از ویژگی های مهم در هنگام خرید است. محفظه های فولاد ضد زنگ ماندگاری و دوام بیشتر و همچنین سرعت چرخش بالاتری نسبت به پلاستیک دارند. علاوه بر این فولاد ضد زنگ مشکلاتی همچون بوی بد و کپک نیز ندارد.

فناوری اینورتر (Inverter)

ماشین لباسشویی دارای فناوری اینورتر، قادر به صرفه جویی در مصرف انرژی و شستشوی بهینه نسبت به موتور عادی است. این فناوری علاوه بر کاهش صدای دستگاه در تنظیم سرعت چرخش ماشین لباسشویی متناسب با حجم لباس ها نیز کمک می کند و در طولانی مدت موجب افزایش عمر آن می شود.

کنترل حرارت آب (Temperature Control)

ویژگی کنترل دما به کاربر امکان کنترل دمای آب را می دهد. این فناوری به شما کمک می کند تا حتی سخت ترین لکه ها را هم از بین ببرید (به جنس و رنگ لباس نیز توجه کنید) و لباس ها را ضدعفونی کنید.

برچسب انرژی

جهت اطلاع از میزان برق، آب، مقدار صدای دستگاه هنگام شستشو، توانایی خشک کردن لباس در هر دور و حداکثر سرعت دستگاه در زمان شستن لباس ها می توانید از برچسب انرژی و رتبه بندی مصرف انرژی استفاده کنید. برچسب انرژی نشانگر میزان بازدهی دستگاه است و رتبه بندی آن از +++A تا D برای بازدهی بالا تا پایین در نظر گرفته شده است. پس در حین خرید به برچسب انرژی توجه کنید؛ هر چقدر که دستگاه کم مصرف تر باشد، میزان مصرف انرژی برق و آب کمتر خواهد بود و به محیط زیست نیز کمک می شود.

موتور بدون تسمه یا تسمه ای

یکی دیگر از ویژگی های مهم در راهنمای خرید ماشین لباسشویی، موتور آن است! در ماشین لباسشویی های دایرکت درایو (Direct Drive) یا بدون تسمه، راندمان موتور بیشتر شده و از میزان لرزش دستگاه نیز کاسته شده است. حذف تسمه موجب کاهش انرژی، تجهیزات جانبی و افزایش ظرفیت شستشو می شود. گفتنی است این موتورها به دلیل نداشتن تسمه مسقیما دیگ را حرکت داده، میزان صدای دستگاه را کاهش و عمر آن را افزایش می دهند.

 

ویژگی هوشمند

با توجه به مدل و برند دستگاه این قابلیت به شما در کنترل و عیب یابی هوشمند ماشین لباسشویی با استفاده از گوشی تلفن همراه کمک می کند. به منظور عیب یابی دستگاه، کاربر با نصب برنامه خاص هوشمندسازی و فناوری NFC، سیگنالی را از دستگاه به مرکز خدمات شرکت مخابره می کند و عیب یابی دستگاه انجام می شود.

 

حباب ساز (Bubble Wash)

این ویژگی حباب هایی تولید می کند که به عمق پارچه نفوذ کرده و کیفیت بهتری در حین شستشو ارائه می دهد. از جمله ویژگی های مهم این برنامه این است که ذرات مواد شوینده به حباب تبدیل می شوند و به پارچه نفوذ می کنند تا سرسخت ترین ذرات را از بین ببرند.

 

برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی

شستن لباس ها در تابستان و زمستان با توجه به نوع و جنس لباس ها متفاوت است. علاوه بر این تعداد دفعات شستشو نیز در هر یک از فصول تفاوت دارد. به همین منظور کارخانه های تولید ماشین لباسشویی برنامه های مختلفی را برای شستشوی لباس ها در نظر گرفته اند که در ادامه به برخی از مهم ترین آنها خواهیم پرداخت:

نمایی از برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی

شستشوی سریع (Quick wash)

این ویژگی مخصوص افرادی است که قصد شستن سریع لباس ها یا استفاده روزانه از لباسشویی دارند. قابلیت شستشوی سریع در اکثر ماشین های لباسشویی کاملاً اتوماتیک تعبیه شده و با توجه به مدل و برند دستگاه در مدت 15 تا 30 دقیقه لباس ها را کاملا شسته، خشک و تمیز می کند.

منطق فازی (Fuzzy logic)

این گزینه با استفاده از هوش مصنوعی و حسگرهای داخلی بهترین گزینه را برای زمان و چرخه شستشو، آبگیری، دمای آب، مقدار آب و شوینده، چرخش و سرعت شستشو به صورت خودکار انتخاب می کند. لازم به ذکر است هر تولید کننده ماشین لباسشویی سنسورهای تعریف شده و منطق فازی خاص خود را دارد.

تاخیر در شروع (Delay start)

اگر تمایل به شستشوی لباس ها در یک زمان بندی خاصی دارید، با استفاده از این ویژگی قادر به تنظیم زمان مورد نظر خود خواهید بود. این قابلیت به خصوص برای شستشو در نیمه شب یا ساعات آغازین روز که میزان بار مصرفی برق کمتر است، مناسب می باشد. لازم به ذکر است دستگاه پس از انجام مراحل شستشو به صورت خودکار خاموش می شود.

بخارشور (Steam Wash)

این آپشن از بخار آب برای شستن لباس ها استفاده می کند و کارایی بیشتر در تمیز کنندگی لکه ها دارد. از طرفی به از بین بردن مواد آلرژی زا نیز تا حدود زیادی کمک می کند؛ بنابراین این قابلیت برای افرادی که حساسیت دارند مناسب است.

نخی و کتانی (Cotton)

این برنامه برای شستشوی انواع لباس های نخی، کتان و پنبه ای استفاده می شود. از جمله مهم ترین قابلیت های این برنامه که در اکثر برندها و مدل ها مشاهده می شود، می توان به آسیب ندیدن لباس ها و سایز آنها اشاره کرد.

الیاف مصنوعی (Synthetics)

این برنامه برای شستشوی انواع لباس های غیر نخی مانند پلی استر و ویسکوز استفاده می شود. اکثر دستگاه ها این برنامه را ندارند، در این صورت شما می توانیدلباس های الیاف مصنوعی خود را با استفاده از برنامه Delicate بشویید.

لباس های ظریف (Delicate و Hand Wash)

با استفاده از این برنامه قادر به شستشوی انواع لباس های حریر، ابریشم و به طور کلی پارچه هایی با بافت ظریف می باشید. این برنامه از میزان چرخش و دمای پایین برای شستشو استفاده می کند که باعث کاهش آسیب به لباس ها می شود.

 

آبکشی و خشک کن  (Rinse+Spin)

این برنامه برای لباس هایی که فقط نیاز به آبکشی دارند مناسب است؛ اگر می خواهید لباستون در مدت زمان کوتاه تری خشک شود، می توانید از برنامه گردش یا دور در دقیقه به صورت جداگانه استفاده کنید. هر چه سرعت گردش بیشتر باشد، قدرت خشک کردن بالاتر است.

در صورتی که نیاز به آشنایی بیشتر با اکثر برنامه های ماشین لباسشویی دارید، پیشنهاد می کنیم که مطالعه برنامه ها و ویژگی های مهم و کاربردی هر یک از آنها را در مقاله “آموزش برنامه های ماشین لباسشویی” از دست ندهید.

جمع بندی جامع

با توجه به فاكتورهای ذکر شده در راهنمای خرید ماشین لباسشویی، برای خرید بهترین لباسشویی ابتدا ظرفیت دستگاه را بر اساس میزان شستشو هفتگی و تعداد اعضای خانواده خود مشخص کنید. در صورتی که به دنبال خرید لباسشویی مقرون به صرفه تر هستید، می توانید ماشین لباسشویی های درب از بالا را انتخاب کنید.

اگر هزینه کافی دارید، بهتر است ابتدا ماشین لباسشویی های جدیدتر با قابلیت های اینورتر، دایرکت درایو و حباب ساز را در نظر بگیرید؛ چرا که مصرف انرژی پایین تری دارند و عمر دستگاه نیز طولانی تر خواهد بود. از جمله برندهای ماشین لباسشویی ایرانی مناسب در بازار می توان به دوو، جی پلاس، آبسال، پارس خزر، پاکشوما و اسنوا اشاره کرد.

لازم به ذکر است با کلیک روی ماشین لباسشویی دوو و ماشین لباسشویی جی پلاس می توانید مدل مورد نظر خود را انتخاب و به صورت آنلاین خریداری کنید. در صورت سوال با کارشناسان ما از طریق وب سایت در تماس باشید.

در آخر توصیه می کنیم که به گارانتی معتبر ارائه شده از طرف شرکت نیز توجه داشته باشید، قطعا مدت زمان گارانتی هر اندازه بیشتر باشد، آسوده خاطرتر خواهید شد.

مجموعه شوکت کالا، شما را دعوت به شرکت در نظرسنجی و به اشتراک گذاشتن نظرات و پیشنهادات تان در خصوص راهنمای خرید ماشین لباسشویی در قسمت دیدگاه ها می کند. با در میان گذاشتن تجربیات خود، به دیگر کاربران نیز در خریدی مطمئن کمک کنید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.